Metalac je u utakmici 27. kola AdmiralBet Košarkaške lige Srbije poražen na svom terenu od Novog Pazara 97-99 (20-25, 25-26, 29-25, 23-23) upisavši osmi prvenstveni neuspeh a drugi na svom terenu ove sezone. Ekipa koja je na kraju prvog dela prvenstva imala skor 13-2, u nastavku je zabeležila po šest pobeda i poraza izgubivši pobednički mentalitet koji je krasio na startu lige. Novopazarci su došli sa ciljem da pobede jer im gori pod nogama, na kraju su ga i ostvarili sasvim zasluženo i bez pogovora.
Predvođeni super brzim Amerikancima Nikolasom i Tejlijem, gosti su od početka kontrolisali utakmicu nametnuvši svoj stil dok je Metalac bio doveden u situaciju da stalno juri rezultatski minus. U igri Valjevaca bilo je puno grešaka koje su raspoloženi Pazarci kažnjavali prvo lakim poenima sa pozicije niskog posta a onda i dalekometnom artiljerijom u kojoj su se američkom dvojcu pridružili precizni trojkaši Brunčević i Numanović. Već u prvoj četvrtini su gosti održavali prednost 10-16, 14-20 i 20-25 brzom igrom u napadu, odličnim protokom lopte i dobrom realizacijom. Za to vreme se valjevski prvoligaš mučio u napadu u kome su Luković i Durmo bili jedino raspoloženi sa kasnijim rolama Bajića i Dafija. Ono što je bilo evidentno je porozna odbrana domaćina koja je imala velikih problema da zaustavi eksplozivni par američkih bekova ali i da odbrani poene iz reketa.
Novi Pazar je svoju bolju igru krunisao vođstvom od 33-44 i 35-46 poenima Tejlija i Brunčevića u 16. minutu. Nadu u bolju igru u nastavku doneo je Stefanović koji je lepim ulazom u samoj završnici druge četvrtine smanjio na minus 6 ali je ono što je bilo zabrinjavajuće za Valjevce bio je visok broj primljenih poena u prvih 20 minuta igre.
Iako se domaćin napregao da neutrališe vođstvo Pazaraca, gosti u 22. minutu nakon elegantnog polaganja Tejlija ponovo dižu svoju prednost 48-59. Uz bolji defanzivni skok i čvršću odbranu Metalac preko Lukovića i Dafija stiže na 61-63 (25. minut) da bi američki plej trojkom minut kasnije posle dužeg vremena doveo Valjevce u vođstvo 68-67. Problemi pod svojim košem ne dozvoljavaju Metalcu da nastavi sa preokretom jer Pavlović i Vićentić lako poentiraju sa pozicije niskog posta da bi Nikolas u poslednjem minutu trećeg kvartala preciznim šutem izvan linije 6.75m ponovo vratio svom timu vođstvo 72-76.
Navijači Metalca su u poslednjoj četvrtini prisustvovali još jednoj drami koja čini ovu igru jednom od najinteresantnijh u svetu kolektivnih sportova Iako je trojka veterana Numanovića posle povratnog pasa Tejlija u 34. minutu izazvala veliku radost klupe gostiju koji su tom momentu poveli 82-88, još ništa nije bilo gotovo. Valjevci uspevaju da se vrate i da poenom Stevanovića sa linije bacanja u 37. minutu izjednače na 88-88. Gost je upao u malu krizu, počelo je da vri na tribinama međutim Metalac svojim greškama propušta tri uzastopna napada da napravi preokret za pobedu. Gosti prave seriju i ulazom Bakića stižu do još jedne prednosti koja je otvarala put ka trijumfu (88-94 u 37. minutu). Ali, ni tada nije sve bilo gotovo jer Dafi trojkom i Luković sa penala smanjuju na 93-94, minut i 34 sekunde pre kraja. U igri nerava u klasičnoj penal završnici Valjevci propuštaju nekoliko prilika za pobedu i gosti, koji se grčeviti bore za opstanak na kraju zasluženo slave. Najinteresantniji momenat u poslednjim trenucima utakmice bio je kada je mladi Nemanja Janković sa klupe prihvatio da puca penale posle povrede Lukovića na kome je načinjen faul. Domaći centar je morao da izađe da mu se ukaže pomoć a Janković je hrabro stao na liniju slobodnih bacanja jer niko drugi sa klupe to nije smeo.
Najefikasniji u Metalcu bili su Luković sa 23 poena, 6 skokova i 4 asistencije, Dafi je upisao 19 poena i dao 13 asistencija, Durmo je dodao 18 poena i 8 skokova, Bajić je postigao 11 poena i 5 asistencija itd.
U redovima gostiju Tejli je zabeležio 24 poena i 9 asistencija, Nikolas je upisao 21 poen, Brunčević je postigao 12 poena i 10 skokova, Pavlović i Bakić su dodali po 11 poena, Numanović 10 itd.
U sledećem kolu Metalac igra protiv Zlatibora u Čajetini.
Sreten Pantelić
Be First to Comment