U Osnovnoj školi „Andra Savčić“ krajem prošle nedelje održana je završna konferencija u okviru drugog programa ERAZMUS projekta koji je u ovoj školi realizovan u proteklih godinu dana na temu „Identifikacija i adaptacija učenika sa teškoćama u učenju“. Projekta su realizovali članovi kolektiva škole, njih šest, koje su podelile svoja iskustva stečena kroz aktivnisti u ovom projektu u Barseloni u Španiji i Aradu u Rumuniji. Kao primeri dobre prakse, svoja iskustva podelili su i predstavnici Srednje stručne škole „Branko Radičević“ iz Rume i OŠ „Sveti Sava“ iz Batočina koje su deo ERAZMUS zajednice i koje uspešno realizuju ERAZMUS i eTwinning projekte.
Kako je istakla koordinatorka ERAZMUS programa koji se relizuju u valjevskoj školi Aleksandra Milosavljević, do 30. septembra u školi završavaju drugi kratkoročni projekat, a uporedo sa tim počeli su sa realizacijom trećeg projekta koji se sprovodi u okviru prve godine akreditacije, od ukupno pet koliko je školi odobreno.
„U okviru tog drugog projetka smo realizovali dve aktivnosti – stručni kurs u Barseloni i posmatranje na radnom mestu (job shadowing) u Aradu u Rumuniji. U obe aktivnosti učestvovalo je po troje članova našeg tima. Obe aktivnosti su u skladu sa temom kojom smo se bavili u okviru drugog projekta – adaptacija učenika koje imaju teškoće u učenju poput disleksije, disgrafije, diskalkulije. U Barseloni smo imali više teorijskog dela sa akcentom na to koje nastavne metode ili planove možemo da primenimo, a kolege u Aradu su više imale praktični deo s obzirom da su im domaćini bili u Okružnom resursnom centru za pomoć pri edukaciji upravo kod dece koja imaju neku teškoću u učenju, posećivali su škole i časove gde su mogli da vide primere kako se sa decom radi. Po povratku smo održali dva ogledna časa gde smo primenili stečena znanja i ostala je radionica za kolege, gde ćemo pokušati da skratimo taj petodnevni kurs koji smo prošli u Barseloni, sa akcentom na praktični, manje na teorijski deo kursa, odnosno na ono što mi u našim uslovima možemo da primenimo, obzirom da je obrazovni sistem drugačiji“, navela je detalje drugog projekta koordinatorka Aleksandra Milosavljević uz podsećanje da su se i kroz prvi projekat, u okviru koga su boravili u Palermu u Italiji i Barselosu u Portugalu, bavili oblašću inkluzije, ali šire, decom koja uopšteno imaju specifične potrebe.
Za potrebe akreditacije, škola je morala da formira petogodišnji plan rada i kako ističe koordinatorka prve godine su se bazirali na inkluziju čime zatvaraju ovaj ciklus.
„Sada se bavimo adaptacijom učenika koji dolaze iz socijalno osetljivih grupa i pripadnika nacionalnih manjina obzirom da imamo izdvojeno odeljenje u Gornjoj Grabovici. Kada krenu u peti razred oni prolaze kroz jednu vrstu adaptacije, pa nas je interesovalo da to vidimo u tim partnerskim zemljama kako oni prolaze kroz to. Naredne dve godine u akreditaciji će biti posvećene ekologiji, a poslednje dve demokratičnosti, razvijanju kritičkog mišljenja kod dece i učešće u demokratskom društvu, komunikacija pogotovo posredstvom digitalnih tehnologija, sa ciljem da deca nauče da komuniciraju na pravi način i uživo i posredstvom tehnologija. To su neke od aktuelnih tema ERAZMUS programa“, najavila je Aleksandra Milosavljević, a na pitanje šta je realizacija ovih programa do sada donela školi, kaže:
„Biću subjektivna. Mislim da je ovo nas kao kolege zbližilo i dalo nam vetar u leđa, unelo je neku lepu atmosferu u školu i promenilo način razmišljanja i poglede na obrazovanje u celini. Obrazovni sistemi se razlikuju, ali upravo kada ih uporedite možete da uočite šta je to što u vašem obrazovnom sistemu možete da unapredite, poboljšate, i šta iz tih sistema možete da primenite. Ali generalno, sama atmosfera se promenila, deca se raduju zato što će i oni učestovovati u budućim projektima, završavamo sa mobilnostima nastavnika i krećemo sa mobilnostim učenika“, navodi Aleksandra Milosavljević koja je sa koleginicom Danijelom Rakić prenela iskustva iz Barselone, dok su o praktičnim znanjima koje su stekle u aradu govorile Ivana Sekulić Mazić, Ivana Milojković, Ana Janjić i Željka Vidić.
Danijela Vasić iz Srednje stručne škole „Branko Radičević“ iz Rume navela je da se u njihovoj školi ERAZMUS programi realizuju od 2017. godine.
„Neposredno kada je otvoren konkurs za dobijanje akreditacija mi smo ostvarili akreditaciju za srednje stručno, a ove godine i za opšte obrazovanje. To podrazumeva da smo dobili unapred obezbeđena sredstva do 2027. godine da možemo da ostvarujemo program u kontinuitetu i to je veliki plus za učenike i nastavnike koji dobijaju mogućnost da po različitim aktivnostima odlaze u zemlje Evropske unije na dve nedelje“, podelila je Danijela Vasić.
Marija Mihailović, nastavnica u OŠ „Sveti Sava“ iz Batočina navodi da nakon boravka u Španiji, Italiji i Mađarskoj, u oktobru vode novu grupu od 12 učenika u Nemačku u okviru ovih programa.
„Više od pet godina smo u ovom programu i iskustva su pozitivna kako za učenike, tako i za nastavnike. U međuvremenu dobili smo mogućnost za akreditaciju i ovo nam je druga godina realizacije akreditacije raznih projekata. Učešće u ovim aktivnost donelo nam je mnogo više otvorenosti prema inostranim iskustvima, saradnji, razvili smo divne odnose sa institucijama u inostranstvu, sa školama, drugim učesnicama projekata. Naši ciljevi projekata bili su bazirani na razvijanju IKT veština kod učenika i zaposlenih, a postali smo otvoreniji i ka održivom razvoju, ka reciklaži, tako da u školi trenutno imamo dva aktivna projekta“, navela je nastavnica iz osnovne škole iz Batočina.
Be First to Comment