„Trideset šesta sezona letnje kulturne tribine „BOOKa u Dvorištu“ u Biblioteci završena je uspešno, svi programi su održani po planu, prisustvo publike i komentari su pozitivni, sudeći po broju publike, ali i onih koju su nas pratili preko društvenih mreža. Sadržaji koje smo organizovali ovog leta, kao i svih prethodnih, aktuelni su i atraktivni, podstiču otvaranje mnogih tema, uče nas toleranciji i komunikaciji, daju odgovore, ali i otvraju mnoge perspektive za razmišljanje. Gosti koje dovodimo u Biblioteku su najbolji predstavnici srpske kulture, te je susret sa njima posebna čast i zadovoljstvo“, ocenila je za portal Valjevska posla Violeta Milošević, direktorka Matične biblioteke „Lubomir Nenadović“.
Pravo kulturno osveženje za vrele letnje noći, Biblioteka je i ove godine ponudila kroz niz tribina vrlo originalne i kreativne tematike koje su u periodu od 30. juna do 8. jula, okupljale naše sugrađane, željne dobre diskusije, pravih informacija, zanimljivih priča kako u dvorištu ustanove, tako i u Muzeju zavičajnih pisaca (kada su ih na to vremenske prilike primorale).
„Koncept koji smo ustanovili pre nekog vremena, događanja u dvorištu, iz večeri u veče, tokom cele sedmice, zahtevan i rizičan u isto vreme, doprineo je stvaranju festivalske atmosfere, prijatne i ohrabrujuće istovremeno, što nam je i bio cilj. Naši gosti, među kojima je bilo i stranaca i onih koji su prvi put u Valjevu, pohvalno su komentarisali svoj boravak i atmosferu, te smatram da treba nastaviti sa takvom strategijom, jer Valjevo može puno da učini na planu kulturnog turizma. Doveli smo umetnike iz drugih država, iz Mađarske, Rumunije i Hrvatske, što je novina koju smo publici priredili sa željom da saznamo kakve su kulturne prilike u drugim sredinama. Trudili smo se da izborom tema i gostiju dovoljno zainteresujemo javnost“, ukazala je Violeta Milošević na neke novine kada je ova manifestacija u pitanju, ali i neke tendencije u kom pravcu bi mogla da ide.
Prateći ovaj program iz večeri u veče, mogu odgovorno da tvrdim da je publika zaista imala šta da čuje, sazna, nauči, već od prve večeri, kada je predstavnik srpske zajednice u Mađarskoj, vizuelni umetnik, grafičar Milan Đurić, podelio sa publikom iskustva života našeg naroda kao nacionalne manjine u Mađarskoj, podsetio na brojne značajne ličnosti srpskog porekla koji su ostavili neizbrisiv trag u mađarskoj istoriji, od Joakima Vujića, Kornelija Stankovića, Miloša Crnjanskog i mnogih drugih, na institucije formirane u toj zemlji poput Matice srpske, Tekelijanuma… Govoreći o školoskom sitemu, pozorištu i drugim sferama života konstatovao je da identitet Srba van matice može opstati samo ako gledamo i u prošlost i u budućnost, i uz veliku podršku matice! Narednom prilikom, govorilo se o književnim nagradama, temi koja izaziva brojne komentare, pa je i veče nazvano „Sa njima je teško, bez njih nikako“. Imali smo mogućnost da čujemo suprotstavljene stavove od predsednika žirija nagrade „Beogradski pobednik“ prof. dr Predraga Petrovića, bivše članice NINovog žirija Tamare Krstić i književnika Aleksandra Šurbatovića. Od toga da su neophodne, da su regulatori književnog života, preporuka čitaocima i usmeravanje ka autorima za koje žiri misli da su kvalitetni, da otvaraju dijaloge, polemike o književnim vrednostima, preko stava da autoru najveće priznanje zapravo dolazi od samog čitaoca, sve do toga da ne postoji ništa korumpiranije i ništa što manje doprinosi književnosti od tih nagrada! Usledilo je jedno još zanimljivije veče posvećene naučnoj fantastici, ali ne samo iz konteksta književnosti, filma ili nekog drugog vida umetnosti. Sjajni gosti, prof. dr Sava Damjanov i pisac Pavle Zelić podelili su sa publikom neka svoja SF iskustva, neka svoja predviđanja budućnosti, razmišljanja na temu veštačke inteligencije. Povratak u prošlost i razgovori o Rastku i Nadeždi Petrović, a potom i upoznavanje sa sjajnom, neverovatnom ličnošću novinara, pisca, filmskog režisera, čoveka koji je leteo prvim prekookeanskim letom, pisca jednog od najboljih dela o Prvom svetskom ratu „Krila“ i autora prvog srpskog dokumentarnog filma „Za čast otadžbine“, u jednom trentuku ratnog heroja, u drugom državnog neprijatelja, Stanislava Krakova, bili su dovoljni da krenemo da „guglamo“ po internetu i saznamo još više o njima, njihovim neverovatnim životima, putovanjima, sudbinama… A kako je sve počelo, pričom naših ljudi van matice, tako se i završilo. Poslednje večeri ovogodišnje manifestacije, sjajni gosti, pesnik i aforističar,novinar „Naše reči“ nedeljnika na srpskom jeziku u Rumuniji Goran Mrakić i predsednik Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ u Zagrebu, pisac, istoričar Čedomir Višnjić, govorili su o životu našeg naroda u Rumuniji i Hrvatskoj.
Ovo je samo jedan kraći rezime onoga što se dešavalo proteklih večeri u valjevskoj Biblioteci, a sasvim sigurno, svako ko im je prisustvovao mogao bi da se složi da je bilo izuzetno sadržajno i zanimljivo. U Biblioteci su zadovoljni organizacijom ovogodišnje sezone „BOOKe u Dvorištu“, s pravom, nije jednostavno teme osmisliti, obezbediti kompetentne i kredibilne sagovornike, organizovati njihov dolazak u Valjevo, a opet, kako ističe direktorka Violeta Milošević, krajnji sud uvek daje publika, kako oni koju su dolazili u dvorište ili su pratili na drugi način.
„Bez obzira što naši programi nikada nisu namenjeni široj javnosti, mi bismo svakako želeli da je više onih koji neposredno učestvuju u kulturnom životu grada. Moj komentar je da treba razmišljati o tome da i publika treba i može da učestvuje u kreiranju kulturnih sadržaja, a pravi i jedini način da se obezbedi ta participacija jeste da Valjevci dolaze na programe koji su njima namenjeni. Samo aktivna publika može imati ispravan sud i biti relevantan putokaz, zbog čega planiramo da se u narednom periodu aktivnije bavimo temom publike u Valjevu, za koje uvek tvrdimo da je grad kulture“, poručila je Violeta Milošević, drirektorka Matične biblioteke „Ljubomir Nenadović“.
B. M.
Be First to Comment