Lokalnim akcionim planom za rodnu ravnopravnost grada Valjeva za period od 2019-2021. godine, predviđeno je da se uspostavi usluga „SOS telefon za žene sa iskustvom nasilja“, čiji je specifičan cilj izgradnja novih i jačanje postojećih institucionalnih kapaciteta podrške žrtvama porodičnog nasilja.
„Dugo smo najavljivali ovu uslugu, koja je konačno ove nedelje počela sa radom. Udruženje „Alternativa plus“ će obavljati ovu uslugu. Grad Valjevo je obezbedio prostorije gde se ova usluga obavlja, a finansirao je i sertifikovanu obuku. Dakle sve osobe koje rade na ovoj usluzi su stručno osposobljene. Veoma je bitno da kažem da SOS telefon neće pokrivati samo grad Valjevo, već i ceo Kolubarski okrug“, naglasio je Marko Jevtić, član Gradskog veća zadužen socijalnu politiku.
Крајем 2019. и током 2020. године је организована обука за жене које су добиле сертификат да могу да пружају услуге СОС телефона путем консултативног телефонског разговора. Обуку консултанткиња је спровела Mрежа СОС Војводина.
„Ово је један добар пример праксе где имамо функционисање локалне самоуправе и цивилног сектора. Ми смо раније имали СОС телефон, који је укинут и сада смо успели поново да га оспособимо. Услугу смо почели 2020. године, али због увођења ванредне ситуације у Граду, нисмо могли да функционишемо, тако да је покренут поново почетком ове недеље. Надам се да ћемо тим СОС телефоном успети да направимо нове помаке и нове погледе на насиље у нашем Граду, где ћемо овом услугом олакшати жртвама да дођу до неких решења која никад нису лака, али се надам да ћемо моћи да им помогнемо“, рекла је Мила Грујичић, члан Савета за родну равноправност.
Све жене и девојке које имају искуства у насиљу, могу се јавити на број телефона: 014/221- 904.
Ускоро ће бити доступан још један број телефона на који жене могу пријавити насиље: 0800 / 073-777.
СОС телефон је у функцији сваког радног дана у периоду од 16 до 19 часова.
Циљ ове услуге је да се насиље препозна, казни, али пре свега да се заустави. Поред подршке коју ће жене добијати путем позива, могу се одлучити за помоћ сарадника у социјалној заштити, правну помоћ, као и психосоцијалног саветника.
Град Ваљево је за ову услугу издвојио 1.550.000 динара.
Izvor: http://leparecvaljeva.rs/
Be First to Comment