Četvrtog dana 37. Tešnjarskih večeri Ustanova za fizičku kulturu “Valis” organizovala je treću godinu zaredom “Igre bez granica” u SRC “Petnica”. Priliku da se u raznim igrama na vodi nadmeću ove godine imali su fudbaleri lokalnih klubova iz Valjeva, a uprkos nestabilnim vremenskim prilikama, ovaj dan protekao je u dobroj zabavi i fer igri.
Za to vreme, centrom grada kretala se vesela povorka naših najmlađih sugrađana odevenih u najraznovrsnije kostime. I ove godine, kao i svih prethodnih, maskenbalska parada išla je od Centra za kulturu pored Hotela “Grand” do Desankinog trga, a odatle Karađorđevom ulicom do Gradskog trga na oduševljenje svih sugrađana. Kako ističe vaspitač Predškolske ustanove “Milica Nožica” Marija Maksimović, ove godine je bilo prijavljenih oko 150 maski, pojedinačnih i grupnih, podeljenih u pet kategorija, prema uzrastu.
Žiri je imao težak zadatak da odabere najbolje, a presudili su originalnost, trud, autentičnost! Prve nagrade osvojili su Justina Pantelić (Ovčica) u kategoriji 2022./2024. godište, Mihailo Cipić (Aladin) u kategoriji 2020/2021. godište, Tanja Divnić (Usedelica) u kategoriji 2018/2019. godište u kojoj je bilo najviše takmičara, Ana Rasulić (Oko Valjeva) u kategoriji predškolci i školarci, za najbolju grupnu masku proglašeni su “Razigrani cirkuzanti” (16 učesnika), a za naj naj masku Maskenbala proglašena je maska “Grad Valjevo”.
“Najveći broj učesnika bio je iz Valjeva, ali smo imali prijavljene i iz okolnih mesta i gradova. Utisak je da su učesnici sve kreativniji. Bilo je fenomenalnih maski i svake godine radimo na tome da bude sve više nagrađivanih kategorija, da obezbedimo što više poklona i diploma, jer nekada je teško odlučiti, a deca su uvek srećna kada dobiju nešto, makar i diplomu, tako da ćemo sledeće godine sigurno proširiti kategorije i nagrade za učesnike"”, rekla je vaspitač Marija Makimović, koja duže od dve decenije organizuje Maskenbal u okviru Tešnjarskih večeri.
Za prva tri mesta po kategorijama obezbeđene su prigodne nagrade, uglavnom igračke iz Pertinija, prilagođene uzrastu dece, od plastelina, društvenih igara, sportskih rekvizita, slagalica…
Predstavnik mlađe generacije srpskih pesnika Bojan Belić bio je gost književne večeri u okviru manifestacije Zavičajni književni agape. Predstavljena je njegova kniga “Knjiga Sveborova”. koja je objavljenja prošle godine u izdanju Matične biblioteke “Ljubomir Nenadović”, a koja je na konkursu za pesničku nagradu “Stevan Raičković” ušla u izbor od 12 knjiga od 80 objavljenih u protekloj godini.
Jedna od atraktivnijih aktivnosti u okviru letnjeg festivala bila je promocija aktivnosti Gorske službe spasavanja Srbije – stanica Valjevo i upoznavanje građana sa njihovim radom koja je realizovana na platou ispred Centra za kulturu. Pripadnici ove službe u Valjevu demonstrirali su pred sugrađanima trensport nosila uz pratnju spasioca sa terase Centra za kulturu preko platoa i reke Kolubare do parka na drugoj obali, a zainteresovani su bili u prilici da se u specijalnoj nosiljci pomoću užadi prebace takođe sa balkona na drugu obalu reke.
Kako je tom prilikom napomenuo Aleksa Dragojlović, načelnik GSSS – stnanice Valjevo, služba broji više od 1.300 članova raspoređrenih u sedam stanica, a da stanica Valjevo broji 25 ljudi. Kao problem je naveo da ova služba i dalje nema rešen status, da nisu prepoznati od strane države i nema zakona koji je reguliše, što stvara probleme u radu.
“Velika je potreba za ovom službom, u Srbiji ona postoji preko 70 godina, od skoro funkcioniše i stanica u Valjevu pre svega zahvaljujući pomoći privrednika i ljudi dobre volje”, naglasio je Dragojlović i dodao da je u toku realizacija projekta “Jačanje kapaciteta GSSS – stanice Valjevo u vanrednim situacijama” sa ciljem nabavke nedostajuće, a neophodne opreme za rad stanice koja je do sada najviše intervenicija imalau teže pristupačnim područjima klisure reke Gradac i planine Divčibare.
Nakon Maskenbala, najmlađe Valjevce na letnjoj sceni Doma vojske čekala je dobra zabava uz dečju predstavu “Kad porastem biću” u izvođenju valjevskih glumica Angeline Lukić i Katarine Vićentijević.
“Vodeći se idejom, da je kroz igru i pesmu sve mnogo lakše, napravile smo ovu predstavu, u kojoj decu uvodimo u čari pozorišta i čarolije profesije – glumac. Šta je to pozorište, šta lik, šta scena, gledalište, kostim, proba scenografija,tekst, aplauz? Kako se sasvim lepo može napraviti pozorište igrajući se u dvorištu? Sve ovo pokušavamo da objasnimo deci kroz predstavu, glumom, songovima, tekstom prilagođenim njihovom uzrastu, edukujući ih i uvodeći u glumačku terminologiju, ali i učeći ih bontonu u pozorišt”, kazale su o predstavi glavne glumice.
Po 19. put su članovi Foto kluba Valjevo u okviru letnjeg festivala predstavili svojim sugrađanima ono najbolje što su radili prethodnih godina. Prema rečima predsednika kluba Aleksandra Jovanovića, ove godine su prikazane 63 fotografije 32 autora najrazličitijih žanrova, prirode, arhitekture, lajfa… Pored članova kluba svoje radove na ovoj izložbi su predstavili i prijatelji kluba Milan Jezdić i Goran Mašanović, ljubitelji fotografije koji žive u Torontu, San Dijegu i Londonu.
Nakon nedavne premijere na Durmitoru, dokumentarni film “straživač” imao je u okviru ovogodišnjih Tešnjarskih večeri i valjevsku premijeru u Bioskopu 85. U 40 minuta ovog filma prikazano je kako je izgledao put Društva istraživača “Vladimir Mandić Manda” od osnivanja do danas, a sve povodom jubileja, 55 godina postojanja društva.
“Film prikazuje smenu generacija, od najstarijih, osnivača Društva takozvanih Durmitoraca, preko neke srednje generacije do aktivnih članova, odnosno viđenje Istraživača iz nekoliko perspektiva, a zapravo pokazuje da svi imamo slično viđenje i svi volimo ovu organizaciju. U filmu govore Durmitorci – prvi predsednik društva Dušan Mihailović, Predrag Mitrović Kresa i Boško Đoković, zatim srednja generacija – Nikola Božić i Vukašin Vlajković, troje meštana sela Tepca sa Durmitora i ja kao predstavnik novih članova”, otkrila je Ljubica Bulatović, predsednik Društva istraživača “Vladimir Mandić Manda” i za danas najavila promociju aktivnosti njihovih grupa u okviru čega će biti prikazana i izložba fotografija sa Durmitora.
Antonije Manojlović, reditelj dokumentarnog filma “Istraživač” otkriva da je ideja da se snimi film postojala godinama i da je sada konačno realizovana.
“Imali smo materijala da se snimi deset sezona emisija od po sat vremena, a da opet ne kažemo sve što je lepo i što je dobro u vezi društva. Zato je zadatak bio težak, ali smo odlučili da se držimo tri generacije i da kroz te tri generacije prikažemo da oni zapravo pričaju istu priču u različito vreme. Ono što sam shvatio tokom snimanja ovog filma je da je za sve ljude koji su ikada bili u Istraživačima jedna stvar zajednička, a to je taj duh, ta veza sa prirodom i naukom, i to nema veze sa godinama. Želeli smo da prikažemo taj duh, a nadamo se da ćemo uspeti i da ga probudimo još u nekome”, otkrio je Manojlović koji je student na Akademiji umetnosti u Beogradu, odsek kamera, koji je zapravo trebalo da bude snimatelj i producent ovog filma, ali su ga okolnosti dovele u ulogu reditelja, koju je odlično obavio.
B. M.
Be First to Comment