Nakon skoro mesec dana, vrelo reke Banje ponovo izvire u Banjskoj dvorani Petničke pećine. Podsetimo, krajem jula meseca, meštani okolnih sela ukazali su da je vrelo presušilo, što se prema njihovim rečima nije dogodilo 80 godina. Centar za interdisciplinarna istraživanja Inter Logos izvestio je da vrelo ponovo izvire i pojasnio o ovom prirodnom fenomenu kada dođe do potpunog prekida protoka vode i ponovne aktivacije izvora. Treba naglasiti da je reč o viševekovnoj pojavi da reka Banja sa vremena na vreme “presuši” i “vrati se”, što je potvrđeno i naučnim istraživanjima.
“Nakon nekoliko nedelja zatišja, vrelo reke Banje ponovo izvire u Banjskoj dvorani Petničke pećine. Naime, došlo je do potpunog prekida protoka vode u Donjoj pećini, što je rezultiralo pojavljivanjem izvora blizu korita reke Banje, nekoliko desetina metara nizvodno od glavnog izvora. Ovaj fenomen ukazuje na to da je, usled smanjenog dotoka vode u celokupnom sistemu vrela, došlo do začepljenja glavnog kanala kroz koji voda obično teče. Akumulirana voda je potom pronašla nove prolaze, verovatno na višem nivou, i aktivirala ponovo izvor na lokaciji nizvodno od ulaza u pećinu. Nedavne kiše stvorile su dovoljan pritisak da se glavni kanali probije od gline i šljunka, što je rezultiralo ponovnim aktiviranjem vrela. Izrazito mutna voda koja trenutno ističe jasno potvrđuje ove pretpostavke. U narednim danima očekujemo pražnjenje akumulirane vode i ukoliko se nastavi dalji sušni period verovatno i nastavak režima koji je zabeležen tokom jula meseca”, piše o objavi o ovom fenomenu Centar Inter Logos.
Kako se ističe, Inter Logos će nastaviti da prati ove prirodne fenomene i režim rada vrela Banje u Petničkoj pećini i o svojim rezultatima obaveštavati građane.
Inače, Centar za interdisciplinarna istraživanja Inter Logos je krajem jula meseca prvi put zabeležio rad vrela reke Banje kao rezultat istraživanja trenutne promene režima njegovog rada. Na snimku se može videti trenutak ponovnog rada vrela u vremenskom intervalu od 15 minuta. Snimak je prikazan ubrzanim protokom vremena za 10 puta.
Be First to Comment