Press "Enter" to skip to content

Podrška porodice i zajednice majkama značajna je za dojenje

Radionicom o značaju dojenja u Domu zdravlja Valjevo obeležena je Svetska nedelja dojenja. Ovogodišnji slogan je „Budimo bliže – podrška tokom dojenja za sve“, tako da je akcenat bio na podršci partnera, porodice i društvene zajednice. Sa trudnicama, polaznicama Škole za trudnice i roditeljstvo, razgovarale su ginekolog dr Marijana Mitrović, neonatolog Porodilišta Opšte bolnice dr Svetlana Marković, pedijatar dr Valentina Marković, pedagog Savetovališta za mlade Iva Jevtić, glavna sestra Službe polivalentne patronaže Vesna Pavlović i rukovodilac škole Slavica Filipović, patronažna sestra. Učesnike je pozdravila dr Jasmina Jevtić, pomoćnik direktora za primarnu zdravstvenu zaštitu ZC Valjevo, a podršku događaju dali su i predstavnici partnerskih ustanova: Zavoda za javno zdravlje i Crvenog krsta Valjevo.

3 Dr Marijana Mitrovic

Dr Marijana Mitrović iz Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja istakla je da je dojenje nastavak prirodne spone između mame i bebe tokom trudnoće.

– Dojenje predstavlja nit života, put zdravlja i imuniteta i osnovu za razvoj bliskosti između majke i deteta. Majčino mleko je standard ishrane u prvih šest meseci, ali dojenje nije samo hrana, zadovoljenje biološke potreba novorođenčeta, već predstavlja i ispunjenje bliskosti sa mamom. Ono stimuliše razvoj svih čula, inteligencije, psihomotorni, socijalni i emotivni razvoj, što sve vodi ka nastanku stabilne ličnosti, a svima nam je cilj da imamo zdravo potomstvo. Mamama je potrebna podrška, pre svega porodice, zdravstvenih radnika, šire zajednice i poslodavca, ukoliko majka želi da duže nastavi dojenje. Nizak procenat žena koje doje nije samo izbor načina života već predstavlja veliki javno-zdravstveni problem.

2 Dr Svetlana Markovic

Neonatolog dr Svetlana Marković je trudnicama prenela šta ih očekuje prvog dana u Porodilištu i koliko je značajan kontakt „koža na kožu“ između majke i bebe, koji se što pre sprovodi, a zatim uspostavlja ritam dojenja. Dileme koje majke imaju o tome da li će imati dovoljno mleka i koliko će često dojiti individualna je stvar i ne treba da demorališe porodilje, naglasila je dr Marković.

5 Dr Valentina Markovic

Dr Valentina Marković, načelnica Pedijatrije Doma zdravlja iznela je prednosti majčinog mleka, čiji je sastav potpuno prilagođen potrebama bebinog organizma, sadrži sve neophodne materije. Stimuliše pravilan biloški, emocionalni i intelektualni razvoj, štiti od infekcija i alergija, sadrži prebiotike. Osim za novorođenče, dojenje je dobro i za zdravlje majke.

4

Vesna Pavlović je govorila o značajnoj ulozi patronažne sestre, koja prva kontaktira majku nakon izlaska iz porodilišta i dolazi u posetu, kao i o značaju poverenja u zdravstvene radnike. Slavica Filipović iz Patronažne službe, rukovodilac Škola za trudnice i roditeljstvo Doma zdravlja Valjevo, sa ponosom je podsetila da je ovaj oblik besplatne edukacije trudnica ušao u 20 godinu postojanja.

– Izuzetna je prilika da u okviru edukacije koju radimo u Školi za trudnice i roditeljstvo okupimo na ovoj radionici prošireni tim naših saradnika: lekare, sestre i zdravstvene saradnike, koji govore o značaju dojenja kao prirodnom i najboljem načinu ishrane za novorođenče i odojče. Govorimo i o mogućim preprekama za dojenje, koje se neminovno dešavaju prilikom uspostavljanja laktacije. Ovogodišnjim sloganom „Budimo bliže-podrška tokom dojenja za sve“ želimo da podsetimo da odluka o dojenju jeste najviše na majci, ali je i na nama, kao zdravstvenim radnicima, da tokom trudnoće pripremimo žene i ukažemo im koliko je to važno za bebu, za nju, porodicu i društvenu zajednicu, kao i koje su prednosti i koristi dojenja. Trudnice su u prilici da postave pitanja zdravstvenim profesionalcima iz ove oblasti i otklone nepoznanice koje imaju. Ujedno šaljemo poruku društvenoj zajednici da svaka trudnica treba da prođe Školu za trudnice i roditeljstvo, kao besplatan model edukacije kojem mogu prisustvovati i bračni parovi, kao i drugi članovi porodice. Na osnovu iskustva polaznica možemo reći da im je ova škola puno značila i zaista ih ohrabrila da sa najmanjom dozom straha i neizvesnosti uđu u roditeljstvo.

Centar za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje aktivno učestvuje u radu Škole za trudnice i roditeljstvo, nutricionista-dijetetičar je stalni član tima. Načelnik ovog odseka dr Aleksandra Filipović tim povodom je izjavila:

7 Iva Jevtic Savetovaliste za mlade

– Dojenje se neretko percipira kao čin koji se tiče isključivo majki, ali to je odgovornost svih nas. Predstavlja kolektivnu društvenu odgovornost i stoga je potrebno kreirati podržavajuću okolinu, bilo da je reč o najužoj porodici, krugu prijatelja, preduzeću, institucijama i široj društvenoj zajednici, kako bi majke adekvatno mogle da doje decu. Uredba o Nacionalnom programu podrške dojenju, porodičnoj i razvojnoj nezi novorođenčeta usvojena je 2018. godine i njome su definisane uloge svih zdravstvenih profesionalaca u organizaciji ovog programa. Trudnice prilikom prvog kontakta sa sistemom zdravstvene zaštite, odnosno sa izabranim ginekologom, dobijaju informacije o blagodetima dojenja za dete i čitavu porodicu, a zatim kroz Školu za trudnice, tokom psihofizičke pripreme za porođaj, u Porodilištu, prilikom poseta patronažne sestre, a kasnije u Savetovalištu Doma zdravlja kod pedijatra.

Iva Jevtić, pedagog Savetovališta za mlade Doma zdravlja, na ilustrativan i sadržajan način otvorila je temu odgovornog roditeljstva, podrške porodice i sredine. Govorila je o značaju prenatalnog perioda za razvoj deteta, kao i prve tri godine života koje su ključne za razvoj, značaju prisutnosti oca i izazovima savremenog roditeljstva, uključujući i digitalno doba.

8 trudnice

Trudnica Dragica Pavlović je rekla da je zahvalna za sve što je naučila u Školi za trudnice i roditeljstvo:

– U Školu za trudnice dolazim već 15 časova. Naučili smo sve što trudnici može da znači od početka trudnoće, pre svega o ishrani u trudnoći, ishrani prilikom dojenja, o dojenju, šta se sve može desiti kada krenemo sa dojenjem, koje su prepreke, o kupanju i presvlačenju bebe itd. Proširila sam svoje znanje, puno toga naučila, tako da bih ovom prilikom pozvala što više trudnica da dođu u školicu.

1 zajednicka

Povodom Svetske nedelje dojenja budućim mamama, učesnicama radionice, uručeni su skromni poklon paketići. Svetska nedelja dojenja obeležava se prve nedelje avgusta u više od 170 država. Nacionalna nedelja dojenja biće obeležena od 30. septembra do 7. oktobra, pod istim sloganom „Budimo bliže – podrška tokom dojenja za sve“.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *