Crveni krst Valjevo zajedno sa partnerima, lokalnim institucijama i organizacijama, Zavodom za javno zdravlje Valjevo, Patronažnom službom Doma zdravlja Valjevo, Medicinskom školom i Omladinom Jazas-a, obeležio je na Gradskom trgu 1. decembar Svetski dan borbe protiv SIDE. Kako podseća sekretar Crvenog krsta Aleksandar Tomić, duže od 25 godina u Valjevu se obeležava ovaj važan datum i tom prilikom se nastoji na tome da se javnosti skrene pažnja da je važno da biramo ispravne stilove života, da redukujemo rizično ponašanje i da je to put koji vodi u bolje zdravlje. On je ukazao na pozitivne efekte koje su postigli tokom svih ovih godina.
“Obuhvat terapijom je 7 puta veći nego što je to bio na samom početku 2003. godine, kada je obuhvat lica bio nešto ispod ili oko 300, a danas je to preko 2.100. Znači govorimo o veoma važnom indikatoru zato što je SIDA bolest sa kojom se danas i stari, a ne samo živi, znači uvodi se u hroničan tok, smanjuje se mogućnost replikacije virusa do mere da on ne može više da se prenese na drugo lice. To je nešto što je u trenutku kada smo ove naše aktivnosti započeli, bilo apsolutno neverovatno”, naglasio je Tomić i najavio da će sredinom decembra zajedno sa Zavodom za javno zdravlje Valjevo organizovati anonimno, dobrovoljno i besplatno testiranje.
Vesna Ralić iz Omladina Jazas-a najavila je predavanja koja će se održavati u valjevskim školama, počev od Poljoprivredne škole sa domom učenika gde je gost predavač bio dr Duško Antonić.
“Svetski dan borbe proti SIDE, odnosno 1. decembar, obeležava se od 1998. godine, a Omladina Jazasa je formalno osnovana 1999. godine. Od tada do danas naša glavna aktivnost i cilj je vršnjačka edukacija, gde vršnjački edukatori prenose značaj zdravih stilova života svojim vršnjacima. Naše aktivnosti se održavaju tokom cele godine, ali smo najaktivniji oko 1. decembra”, navela je Vesna Ralić.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” od početka epidemije, 1985. godine, do 27. novembra 2023. godine u Republici Srbiji je registrovano 4729 osoba inficiranih HIV-om, od kojih je 2212 osoba obolelo od AIDS-a (47% svih registrovanih HIV pozitivnih osoba), dok su 1362 osobe inficirane HIV-om umrle (1216 od AIDS-a, a 146 od bolesti ili stanja koja nisu povezana sa HIV infekcijom). Grad Beograd je najteže pogođen epidemijom, ali i najveći broj osoba se testira u Beogradu.
U periodu januar–novembar 2023. godine dijagnostikovane su i prijavljene 124 osobe inficirane HIV-om, što je za 18% manje nego u istom periodu prošle godine, odnosno za 29% manje u poređenju sa istim periodom 2019. godine. Među dijagnostikovanim HIV+ osobama u ovoj godini kod 35 osoba je dijagnostikovan klinički AIDS, dok je 10 osoba umrlo od AIDS-a (za 67 % više poređenju sa istim periodom 2022. godine kada je umrlo 6 osoba).
Od 124 dijagnostikovane osobe inficirane HIV-om u periodu od januara do 27. novembra 2023. godine, 59 osoba je iz Beograda, 42 su iz Vojvodine, a nešto manje od petine je iz ostalih okruga centralne Srbije (23 osobe). Registrovano je 11 puta više muškaraca u odnosu na žene (114 muškaraca i 10 žena). Većina dijagnostikovanih HIV pozitivnih osoba je uzrasta 20–49 godina (99 osoba), odnosno svaka četvrta osoba je uzrasta 20–29 godina (31 osoba). Najmlađa osoba kojoj je dijagnostikovana HIV infekcija ima 17 godina, a najstarija 76 godina. U odnosu na način transmisije, kod 102 osobe HIV je prenesen seksualnim odnosom bez kondoma od kojih je 66 muškarca koji su prijavili rizične seksualne odnose sa drugim muškarcima. Registrovane su i dve osobe koje injektiraju droge kojima je novodijagnostikovana HIV infekcija.
Od 1997. godine visokoaktivna antiretrovirusna terapija (HAART) je dostupna i besplatna u Republici Srbiji, tj. svi troškovi lečenja idu na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za sve zdravstvene osiguranike. Od 2008. godine lečenje HIV infekcije je decentralizovano, odnosno realizuje se na Klinici za infektivne i tropske bolesti pri Kliničkom centru Srbije u Beogradu, u Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu, Kliničkom centru u Nišu, a od 2009. godine i u Kliničkom centru u Kragujevcu. U periodu 2003–2022. godine registrovano je sedmostruko povećanje osoba inficiranih HIV-om na lečenju kombinovanom antiretrovirusnom terapijom (2427 osoba krajem 2022. prema 330 osoba krajem 2003. godine), što je uslovilo da se od 2000. godine registruje značajna redukcija obolevanja i umiranja od AIDS-a.
Be First to Comment