Press "Enter" to skip to content

PK “Povlen”: “Zahtevamo stavljanje moratorijuma na istraživanje i rudarenje litijuma i bora na minimum 20 godina”

Planinarski klub “Povlen” iz Valjeva javno je izrazio protivljenje planovima za otvaranje štetnih rudnika litijuma i bora na teritorije Srbije i Valjeva. Članovi ovog Kluba u saopštenju pozivaju vlasti Grada Valjeva i Republike Srbije da prekinu svaku saradnju sa kompanijom Rio Tinto i ostalim kompanijama koje se bave istražnim aktivnostima i planiraju otvaranje rudnika. Takođe, pozivaju gradsku i republičku vlast da donesu odluke o zabrani svih tih aktivnosti stranim kompanijama i drugim državama na teritoriji Srbije, kao i da stave moratorijum na istražne aktivnosti i rudarenje litijuma, bora i drugih opasnih materija minimum za narednih 20. godina. Saopštenje PK “Povlen” u kojem su, između ostalog, izneti ovi zahtevi, usvojeno je na sednici Upravnog odbora ovog Planinarskog kluba održanoj krajem avgusta. Ovaj valjevski Planinarski klub predložio je da i Planinarski savez Srbije zauzme i javno objavi svoj stav o rudarenju litujuma i bora. Kako je takođe saopšteno, PK “Povlen” pridružuje se Inicijativi za zaštitu planine Povlen i valjevskih planina Medvednika i Jablanika, kao i Bobije, koju je pokrenulo Gljivarsko društvo iz Valjeva.

Planinarski-klub-Povlen-Valjevo

Članovi Planinarskog kluba “Povlen” iz Valjeva ističu da su već odavno uočili mnoge slučajeve narušavanja prirode planina i planinskog reljefa: presušivanje mnogih potoka i rečica, prekomerna eksploatacaju kamena i ruda, bez rekultivacije rudnih revira, što drastično narušava izgled reljefa (ogoljava teren, uzrokuje eroziju, prašinom zasipa okolnu vegetaciju, remeti podzemne tokove i površinske izvore, dovodi do sušenja šuma i čini da nestaju čitave planine (npr. Venčac, Starica) i brda, kao i zauzimanje velikih površina za odlaganje jalovine od rudarske delatnosti, pri čemu njen sadržaj koji isparava, a neretko i curi, opasno ugrožava životnu sredinu, zagađuje reke i uništava život u njima (kod Zajače na Boranji, na Bobiji, na Rudniku, u okolini Bora i Majdanpeka itd.)

“Posebno smo zabrinuti najnovijim mnogim istražnim aktivnostima i najavom otvaranja mnogih rudnika u Srbiji, a naročiti rudnika izrazito opasnih litijuma i bora na obroncima i u dolini, za srpsku istoriju mitskih, planine Cer i reke Jadar, kao i na Valjevskim planinama i u dolini takođe mitske Kolubare. Imajući u vidu navedeno iskustvo i javno publikovane stavove SANU o štetnom uticaju rudnika litijuma i bora, užasnuti smo najavljenim razmerama negativnog uticaja na prirodu zbog iskopavanja rude (bez obzira na vrstu kopova) upotrebom strahovitih količina eksploziva, preradu rude upotrebom ogromnih količina vode i kiselina i kao posledice toga lagerovanja nesagledivih količina otrovne jalovine. A, sve to na izrazito poljoprivrednom i planinskom zemljištu, pokrivenom vegetacijom i sa strategijskim rezervama vode u dolinama Drine i Jadra i valjevskih reka Gradca, Obnice, Jablanice i Kolubare. Protiveći se negativnim posledicama po prirodu i zdravlje i život dece i svog stanovništva, zbog najavljenih rudarskih aktivnosti, članovi PK “Povlen” su lično učestvovali u mnogim javnim protestima, koje su organizovali ekološki aktivisti”, navodi se,između stalog, u saopštenju PK “Povlen”.

Članovi PK “Povlen” saopštili su i da da se pridružuju Inicijativi za zaštitu planine Povlen i valjevskih planina Medvednika i Jablanika, kao i Bobije, koju je pokrenulo Gljivarsko društvo iz Valjeva.

“Zahtevamo, da se postupak za zaštitu planine Povlen, koji je praktično urađen sa stručnog aspekta od strane Zavoda za zaštitu prirode, što pre okonča donošenjem odgovarajuće uredbe Vlade Srbije o proglašenju Povlena za zaštićeno područje predeo izuzetnih odlika”, ističe se u saopštenju.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *