Valjevska Osnovna škola “Nada Purić” dobila je priznanje “Digitalna škola” za uspešnu integraciju digitalne tehnologije i jedna je od najbolje ocenjenih škola u Srbiji u okviru ovog evropskog pilot projekta. Četvrta osnovna jedina je škola koja je iz Kolubarskog okruga učestovala u projektu i jedna od retkih koja je na nivou Srbije dobila najviše ocene i priznanje za svih 8 nivoa koji su se ocenjivali. U projektu “Digitalna škola”, koji finansira Evropska unija u okviru ERASMUS+ programa, a koji u Srbiji realizuju Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja i Centar za obrazovne tehnologije Zapadni Balkan, učestvovalo je 20 škola – 11 osnovnih i 9 srednjih iz Beograda, Niša, Kragujevca, Kraljeva, Valjeva, Užica, Zaječara, Kruševca, Leskovca, Požege, Paraćina, Bačke Palanke, Niške Banje i Ćuprije. Cilj projekta sprovedenog u ukupno 100 školskih ustanova u Irskoj, Škotskoj, Litvaniji, Sloveniji i Srbiji, bio je da se formira model razvoja i priznavanja “digitalnih škola” koji će poslužiti kao putokaz za uspešno razvijanje obrazovnih praksi u školama.

Na priznanju koje je OŠ “Nada Purić” uručeno na svečanosti upriličenoj u Beogradu krajem marta meseca, prikazani su bedževi koji svedoče o postignućima i naporima koje je škola uložila na putu ka digitalnoj transformaciji u okviru svih oblasti digitalnog razvoja koje su bile obuhvaćene programom. Procena digitalne zrelosti škole obavljala se u sledećim kategorijama: Rukovođenje, Nastava i učenje, Kontinuirani profesionalni razvoj, Vrednovanje, saradnja i umrežavanje, Infrastruktura i oprema, Digitalna kompetencija učenika i Selfi samovrednovanje.
“Priznanje “Digitalna škola” je za našu školu veliki uspeh. Sve ono što radimo, a ne moramo da radimo je 5+. Nismo morali da se prijavimo za ovaj pilot projekat koji se realizuje u Evropi, od Škotske, preko Zapadnog Balkana, do Litvanije, nego smo to prosto želeli da vidimo kakvi smo to. Još od 2017. godine smo se uključili u Selfi istraživanje, koje ima za cilj samoprocenu škole i sami sebe procenjivali, da bismo završili u projektu “Digitalna škola”. Tamo smo zadovoljili razne segmente koji su se zahtevali tim projektom i dobili najviše ocene iz svih nivoa i dobili priznanje “Digitalna škola”. Nije svih 20 škola iz Srbije, koje su učestvovale, zadovoljilo sve oblasti koje su se ocenjivale. I nisu dobile sve škole bedževe iz svih kao mi. Samo još nekolliko škola u Srbiji je dobilo prizanje 8 bedževa. Neko je dobio 1, 2 ili 3 bedža, u zavosnosti od toga iz kojih oblasti je neko bio uspešan. Mi smo definitivno među najbojima”, kazala je na konferenciji za medije direktorka OŠ “Nada Purić” Ana Savković.

Marina Kovačević iz OŠ “Nada Purić”, koordinator projekta, istakla je da je ovo značajano i vredno priznanje velika pohvala za ceo kolektiv OŠ “Nada Purić” koji je uspešno radio na ovom projektu i doprineo da škola bude ponosni nosilac oznake “Digitalna škola” kojim se meri nivo digitalne zrelosti u primeni informaciono-komunikacionih tehnologija.
“Mi smo prvenstveno imali zadatak da napravimo akcioni plan na osnovu tog Selfi izveštaja koji smo radili među prvima u 2017. godini i početkom 2021. Sa Timom za razvojni plan škole i Timom za samovrednovanje smo napravili Akcioni plan i na osnovu njega smo u periodu do juna meseca 2021. godine imali zadatak da pošaljemo primere dobre prakse koji će ispuniti ovih 8 oblasti koje smo zadovoljili i dobili ovo priznanje. Posebno bih istakla timski rad škole, svih učitelja, nastavnika, stručnih saradnika, na čelu sa direktorkom, koja nam uvek omogući i podrži nas u svim aspektima razvoja i rada. Mi smo poslali i primere dobre prakse za svih 8 oblasti i pokazali da smo, ne samo u 2021. i nevezano za “onlajn” nastavu, koju smo uspešno sprovodili, digitalizaciju počeli mnogo ranije, jer smo imali čak primer iz 2013. godine”, rekla je Marina Kovačević.

Ovaj projekat takođe će omogućiti umrežavanje i povezivanje sa drugim školama kako bi se delila iskustava u profesionalnoj praksi vezana za digitalno obrazovanje, ali i unapređivanje znanja i digitalnih veština kako nastavnika, tako i učenika.
Be First to Comment