METALAC PREKO KRAGUJEVČANA DO ŠESTE PRVENSTVENE POBEDE

Nakon dva uzastopna poraza od kojih je onaj protiv Džokera u Valjevu bio bolniji, Metalac je slavio u 13. kolu AdmiralBet Košarkaške lige Srbije porazivši kragujevački Radnički 76-72 (23-12, 22-20, 10-14, 21-26). Ako se ima u vidu da su Valjevci igrali bez povređenog Lešića i bez prave “petice”, i da su na utakmici protiv slabih gostiju imali čak 21 “prodatu” loptu, onda sinoćni bodovi imaju veliku dodatnu težinu u borbi za opstanak.

MET_RAD20-1

Radnički nije opravdao epitet tima koji je stigao sa prtljagom od 8 pobeda i 4 poraza i koji je dobar deo uvodnog dela prvenstva bio na čelu KLS. Za razliku od većine duela u Valjevu ove sezone, u kojima je domaćin slabije otvarao utakmicu, ovoga puta su Valjevci predvođeni Kenijem Dajom i Terijem Armstrongom odigrali veoma dobro napadu iskoristivši izuzetno slab početak Radničkog. Posle duže vremena se probudio i Đuran tako da je Metalac od 12-10 u 5. minutu serijom poena stigao do 20-10 tri minuta kasnije. Kragujevčani su delovali bledo, bez agresivnosti u napadu dok su domaći kažnjavali propuste gostiju da bi u 11. minutu na semaforu stajalo 28-12 a potom i 33-15 posle trojke mladog Teofilovića koji je takođe uspeo i da ukrade par lopti brzom Kroftu. Kruna dobre igre Metalca bilo je rekordno vođstvo na utakmici od 42-23 u 18. minutu nakon uspešnog hica Daja izvan linije 6.75.

MET_RAD5

I, umesto da na odmor ode sa velikim kapitalom, Metalac je brzo prosuo ovu prednost na prilagodivši se na agresivniju odbranu Kragujevčana. Usledile su greške koje su doprinele da statistička kolona “izgubljene lopte” kod domaćina počne brzo da se puni. Na drugoj strani, Dautović je pogodio za tri, Kroft je dodao svoje poene da bi u samom finišu druge deonice rezultat bio 42-30.

Uprkos evidentnom naporu Radničkog da nekako preokrene tok utakmice u nastavku, Metalac je do sredine treće deonice uspevao da održava pristojno vođstvo zahvaljujući trojkama Đurana i energiji Daja za 50-36 u 25. minutu. Valjevci ponovo teško izlaze na kraj sa čvrstom odbranom na njihovu spoljnu liniju, Kroft se razigrao za seriju od 10 uzastopnih poena gostiju tako da je na semaforu u 28. minutu bilo 50-46. Ipak, Grubor i Daj ne greše kad je bilo potrebno obezbedivši Metalcu +9 pred poslednju četvrtinu.

MET_RAD6

Mada je Daj otvorio ovaj period poenima za 57-46, Radnički je počeo da ozbiljnije ugrožava vođstvo domaćina zahvaljujući znatno boljoj igri u odbrani i greškama domaćeg tima u tranziciji. Dautović i Kroft vezuju nekoliko poena zaredom i u 35. minutu bilo je samo 58-57 a kada je drugi Amerikanac u redovima Radničkog, Vest “zakucao” nakon jednog ofanzivnog skoka za 60-62 na tri minuta pre kraja, većina pristalica Metalca verovatno je pomislila da će bodovi opet otići iz Valjeva.

MET_RAD22

Nije se dugo čekalo na rasplet. Đuran je pogodio za tri preko ruke kad je vreme za napad skoro isteklo, potom je Kroft, na iznenađenje svih, promašio oba slobodna bacanja da bi Grubor novom trojkom podigao za 66-62 uz oduševljenje malog broja gledalaca. Kragujevčani trojkom Milosavljevića smanjuju na 66-65 ali se iskusni Sinovec odlično snašao pod košem Kragujevčana i pogodio za 69-65. Metalac odlično zatvara reket u kome u skoku dominira Popović, na drugoj strani Daj diže na 71-66. Nesuđeni igrač Metalca, Čabrilo ne greši iza linije 6.75 za 71-69 na četrdesetak sekundi pre kraja. Daj odgovara svojom trojkom za 74-69, Kroft je takođe precizan za 74-72 ali izvanredni Keni Daj otklanja sve nedoumice i stavlja tačku svojim novim poenima pod košem za zasluženu pobedu Metalca.

Daj je bio najefikasniji u Metalcu sa 26 poena, 4 skoka, 2 osvojene lopte, Đuran je dodao 14 poena (4 od 8 za tri), Armstrong je postigao 11 poena, 7 skokova i 4 asistencije, Grubor je upisao 9 poena, Popović je dodao 5 poena i čak 11 skokova, Sinovec 4 poena i 6 skokova itd.

MET_RAD1

Kroft je u redovima Radničkog postigao 27 poena (5 od 8 za tri), 6 skokova i 4 asistencije, Dautović je dodao 16 poena, Blagojević je upisao 8 poena i 8 skokova itd.

Metalac je bio bolji u skoku (39-34) ali je “prodao” čak 21 loptu i imao 4 asistencije manje u odnosu na goste (11-15). Valjevci su po običaju promašili dosta slobodnih bacanja (11-22) ali je Radnički bio još slabiji (5-18) da bi presudio bolji šut Metalca za tri (9 od 20-45%).

U sledećem kolu Valjevci igraju protiv Čačka 94 u gostima.