METALAC BOLJI OD VOJVODINE U DERBIJU KOŠARKAŠKE LIGE SRBIJE

U jednoj od najboljih utakmica u poslednje vreme, Metalac je pred skoro 1.000 gledalaca u Hali sportova savladao novosadsku Vojvodinu 100-94 (36-30, 20-21, 29-26. 15-17) u derbiju 5. kola AdmiralBet Košarkaške lige Srbije. U sjajnoj atmosferi viđena je odlična košarka dve izvanredne ekipe koje su se svojski borile do samog kraja a pobedu su sasvim zasluženo odneli Valjevci. Metalac ima svih pet pobeda i sada je više nego jasno da će sastav Branislava Ratkovice ove sezone biti jedan od favorita za prvo mesto.

metalac1

Inače, prvi kvartal je doneo atomsku košarku, šut je služio obe ekipe koje nisu mogle da promaše. Dakle, po sedam postignutih trojki na obe strane, snažne odbrane, kontakt igra, kontre i zakucavanja su obeležile prvih deset minuta. Dafi je predvodio domaću artiljeriju a odlični Jovović je bio prvi trojkaš Novosađana u ovom periodu igre. Kasnije su im se pridružili hladnokrvni Islamović odnosno Beslać koji po pravilu opet briljirao u Valjevu. Publika je uživala, Metalac je uvek kada bi se Vojvodina približila, novom trojkom vraćao inicijativu da bi gosti potom opet pogađali iza linije 6.75 i sve tako do samog kraja prve četvrtine.

metalac2

Domaćin je do prve osetnije prednosti došao u 14. minutu (45-36), naravno posle trojke raspoloženog Dafija. Gaćeša je dva minuta kasnije preciznim šutem iza linije 6.75 smanjio na 47-42 da bi neuhvatljivi Beslać novim dalekometnim hicem, preko ruke Gavrilovića izjednačio na 49-49 u 17. minutu. Valjevci su uvek imali odgovor za svaki pokušaj Novosađana da naprave preokret pa su tako nakon dobre odbrane trojkom Islamovića u 19. minutu imali lep kapital 56-49. Mogli su i da ga uvećaju pred odlazak na odmor ali tri izgubljene lopte u polukontrama i kontrama u poslednjih 60 sekundi su omogućili Vojvodina da smanji na 56-51.

metalac3

Ako je napadačka košarka dominirala u prvih 20 minuta, nastavak su obeležile agresivne odbrane na obe strane. Bilo je puno uzbuđenja, sevale su varnice jer je klupa Novosađana bila prilično nervozna na neke dosuđene lične greške njenim igračima, sudije su proteste i prigovore gostiju kažnjavali tehničkim greškama. U takvoj situaciji se Metalac bolje snašao i u 23. minutu košem Islamovića po prvi put stekao dvocifrenu prednost (62-51). Vojvodina se nije predavala, stegla je odbranu i sprečila pas u svoj reket ka Lukoviću, Banjac je trojkom smanjio na 66-62 da bi Beslać sa linije penala opet doveo svoj tim na minus 4 (68-64) u 25. minutu. Sada je Metalac bio taj koji je zatvorio sve prilaze svom košu, Bajić je prvo trojkom a onda polaganjem svom timu omogućio novu opipljivu prednost od 81-70 u 28. minutu. Finiš treće četvrtine bio je posebno interesantan, Beslać je trojkom na 13 sekundi smanjio na 82-77, vratio mu je Dafi svojim poenima iza linije 6.75 na samo 5 sekundi pre kraja pretposlednjeg kvartala.

metalac4

Metalac je opet bio taj koji je bolje otvorio poslednjih deset minuta pošto je već u 31. minutu poveo 88-77 i nagovestio pobedu. Marko Ljubičić, koji je u dve sezone uspešno branio boje Metalca, preuzeo je potom organizaciju igre gostiju i pravom simultankom doveo Vojvodinu na prag preokreta jer je u 35. minutu bilo “samo” 88-84 za Valjevce koji su serijom promašaja sa linije slobodnih bacanja dobrano zabrinuli svoje pristalice. Dafi je potom pogodio za 98-91 ali su gosti poslednjim naporom stigli na 98-94 na 31 sekundu pre kraja utakmice. Ipak, sjajnom odbranom Metalac je sprečio neizvesnost, u kontri je Gavrilović zakucao za trijumf i petu uzastopnu pobedu.

metalac5

U redovima domaćina Islamović i Dafi su postigli po 22 poena ali je bivši igrač Novog Pazara trojke šutirao 5 od 6 dok je Dafi imao 5 asistencija i 2 “krađe” pride, borbeni Gavrilović je dodao 16 poena, Luković 14 poena i 11 skokova, Bajić je upisao 12 poena, Mening 6 poena, 5 asistencija i 2 ukradene lopte, Durmo 4 poena i 8 skokova, Simanić 3 poena i Stefanović 1 poen.

metalac6

Dušan Beslać je u ekipi Novosađana postigao 24 poena (4 trojke), Gaćeša je postigao 12 poena, Ljubičić i Banjac po 11 poena itd.

metalac7

I za kraj, samo još jedan pokazatelj kakvo je ovo sjajno šutersko veče bilo. Metalac je trojke šutirao 13 od 27 (48%) a Vojvodina 17 od 36 (47%). Pri tom su Valjevci imali odličnih 61% (20 od 33) u šutu za dva poena dok su gosti ostvarili 46% (13 od 28).

U sledećem kolu Metalac igra protiv užičke Slobode u gostima.