Press "Enter" to skip to content

Maske za lice: Ekološka katastrofa koja može da traje decenijama

Nošenje maske obavezno je u velikom broju država širom sveta. Svakodnevno se u javnim prostorima i u medijima susrećemo sa stotinama poruka o tome kako da maske nosimo, a veoma je malo onih koje nam objašnjavaju kako da maske odlažemo ili recikliramo. 

Bez bolje prakse odlaganja maski, a čak nekoliko milijardi njih se potroši širom sveta na mesečnom nivou, predstoji nam ekološka katastrofa. Većina maski proizvodi se od dugotrajnih plastičnih materijala, čije razlaganje, ako se bace u prirodu, može da traje od nekoliko decenija do nekoliko stotina godina, što znači da mogu da imaju brojne uticaje na životnu sredinu i ljude. Vremenom plastika se raspada na manje delove, a što je duže smeće u okolini, to će se više “ući” u ekosistem. Plastika se najpre raspada na mikroplastiku, a onda  i na nanoplastiku. Ove sitne čestice i vlakna su često dugotrajni polimeri koji mogu da se infiltriraju u lanac ishrane. Samo jedna maska može da proizvede milione čestica, od kojih svaka ima potencijal da unese hemikalije i bakterije u prehrambeni lanac, a potencijalno čak i u ljude.

Imajući sve ovo u vidu, trebalo bi da preduzmemo i  neke korake kako bismo smanjili loš uticaj maski na životnu sredinu: 

– Koristite maske za višekratnu upotrebu bez filtera. Možete ih oprati u veš mašini, a zatim prepeglati. Nosite sa sobom i rezervnu, kako ne biste morali da kupujete masku za jednokratnu upotrebu ako se desi nešto nepredviđeno.

– Ako nosite masku za jednokratnu upotrebu, procedura je jednostavna – baciti ih u kesu, poprskati dezinfekcionim sredstvom (ukoliko je moguće), kesu dobro zatvoriti i potom baciti u kontejner.

Za koju god masku da se odlučite, ne bacajte ih na ulicu ili u prirodu, mimo kante!

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *