U okviru projekta „Civilno društvo za energetsku tranziciju: Uključi se!“, u partnerstvu sa Beogradskom otvorenom školom (BOŠ) i Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i zaštitu životne sredine (RERI), Udruženje građana Lokalni odgovor organizovalo je tribinu pod nazivom “Energetske zadruge” sa ciljem informisanja građana Valjeva o udruživanju u energetske zadruge zbog proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.
Tom prilikom je predstavljena i prva takva zadruga u Srbiji „Elektropionir“, osnovana 2019. goidne, koja je članica evropske organizacije REScoop, a koja trenutno broji 17 zadrugara iz nekoliko gradova u Srbiji, ali i Srba koji rade u inostranstvu. Zadruga proizvodi energiju isključivo za prodaju na tržištu, a prihod se raspodeljuje članovima srazmerno njihovom učešću u investiranju. To je razlikuje od sistema kupac-proizvođač (prozjumer) u kojem se paneli postavljaju na svom domaćinstvu, struja proizvodi za sopstvene potrebe i višak isporučuje u mrežu EPS-a, a zatim vraća kada zatreba, objasnila je Jelena Nikolić, član “Elektropionira”.
„Energetska zadruga je kao bilo koja zadruga za koje smo do sada čuli, samo što smo se ovde okupili sa idejom da se borimo da prosečan stanovnik naše zemlje ima pravo, da ima mogućnost da proizvodi svoju električnu energiju. Pretpostavljam da pojedinci nemaju dovoljno materijalnih sredstava da naprave celo polje solarnih elektrana ili da sagrade velike solarne elektrane, ali ukoliko se više nas ujedini oko neke zajedničke ideje pa svako da po malo, možemo nešto da uradimo. Na taj način solarna energija i energetska tranzicija nije samo namenjena investitorima koji imaju dosta para, već otvaramo mogućnosti za obične građane da proizvode svoju solarnu energiju i budu aktivni učesnici u energetskoj tranziciji“, pojasnila je Nikolić dodajući da je „Elektorpionir“ deo šire evropske organizacije što im daje mogućnost da skupljaju znanja i iskustva iz raznih zemalja i prenose ih ovde, u Srbiji.
Na pitanje novinara kako se osnivaju zadruge, kako se postaje njihov član, koliko je novca potrebno za tu svrhu i slično, Nikolić ističe da se energetske zadruge osnivaju po istim principima kao i poljoprivredna ili bilo koja druga zadruga, u skladu sa Zakonom o zadrugama, a da je za osnivanje dovoljna ideja oko koje će se ljudi okupiti, energija i entuzijazam i lična karta – zvuči prilično jednostavno!
Energetska zadruga „Elektropionir“ je stvorena sa idejom da bude jedan od ključnih aktera u osnaživanju građana da aktivnije učestvuju u tranziciji srpskog energetskog sektora na obnovljive izvore energije. Zadruga radi na uspostavljanju mreže decentralizovanih krovnih solarnih elektrana i solarnih parkova u kolektivnom vlasništvu širom Srbije. Prve su donirane selima Temska i Dojkinci na Staroj planini. U planu su projekti na imanju „Organela“ u Gornjoj Bukovici kod Valjeva i OŠ „Jova Jovanović Zmaj“ u Rumi.
„Kampanja koju smo realizovali na Staroj Planini je bila donacijska kampanja, građani su donirali novac za izgradnju solarnih elektrana za dobrobit lokalnih zajednica u tim krajevima. Tamo smo postavili solarne panele i „Elektropionir“ je vlasnik elektrane, ali sav prihod poklanja lokalnim zajednicama za njihov razvoj, a na osnovu ugovora sa gradom i Mesnom zajednicom. Ovo su proizvodne elektrane, sve što proizvedu predaju u mrežu, prodaju to po određenoj ceni. Nadamo se da ćemo do februara da realizujemo prvi model u okviru zadruge sa našim članovima pa da sa potpuno razvijenim modelom da izađemo u javnost. Postoje godišnje članarine u skladu sa Zakonom o zadrugama, a kada govorimo o investicijama, to je na članovima da se dogovore“, objasnila je Jelena Nikolić, istraživač na Fakultetu inženjerskih nauka.
Za razliku od ovih donatorskih kampanja i projektnih aktivnosti, prva direktna investicija zadruge biće na imanju „Organela“ u Gornjoj Bukovici kod Valjeva. Upravo se razvija novi model solarnih panela, tzv. agrovoltajci, koji će služiti proizvodnji struje, ali i razvoju pojedinih poljoprivrednih kultura. To će takođe biti pionirski poduhvat, a ujedno će poslužiti razvijanju biznis modela, odnosno pokazaće koliki je period da se uloženi novac vrati. Podršku će pružiti UNDP.
Tokom ove godine aktivisti i aktivistinje Lokalnog odgovora sproveli su više aktivnosti koje za cilj imaju obaveštavanje i uključivanje građana u lokalnu energetsku politiku: razgovor o energetskoj sadašnjosti i budućnosti Valjeva, prezentaciju nacrta Energetske strategije Valjeva (mart), uputio lokalnim vlastima Inicijativu za izradu Energetske strategije (april), razgovor sa upravnicima stambenih zgrada „Kako do čistijeg grejanja“ (mart), prezentaciju „Kako postati prozjumer“ u saradnji sa Centrom za unapređenje životne sredine (jun), aktivno učestvovalo u javnoj raspravi za izradu Integrisanog nacionalnog energetskog I klimatskog plana (INEKP), učestvujući i na sastanku u Privednoj komori (jul), uključujući I monitoring lokalnih politika koje se tiču energije (Plan razvoja, SECAP, sufinansiranje mera energetske efikasnosti), te obavili više konsultacija sa lokalnim stručnjacima iz oblasti energetike.
B. M.
Be First to Comment