Press "Enter" to skip to content

Advokatska komora Šapca: “Protivzakonito i neprihvatljivo postupanje valjevske policije u slučaju hapšenja adokata Branka Ivkovića”

Upravni odbor Advokatske komore Šapca, u čijem sastavu su odbori advokata Šapca, Valjeva i Loznice, osudio je hapšenje valjevskog advokata Branka Ivkovića, jednog od osnivača Valjevskog pokreta otpora i ocenio kao protivzakonito i neprihvatljivo postupanje Policijske uprave Valjevo – Odeljenja kriminalističke policije koje se, kako se navodi u saopštenju, sastoji u flagrantnoj zloupotrebi jednog od ovlašćenja policije propisanog u članu 291. Zakonika o krivičnom postupku.

Advokaska-komora-Sapca-advokati
Izvor: www.advokatskakomorasapca.rs

U saopštenju Advokatske komore Šapca precizira se da je navedenom odredbom predviđeno da: “policija može neko lice uhapsiti ako postoji razlog za određivanje pritvora (član 211), ali je dužna da takvo lice bez odlaganja sprovede nadležnom javnom tužiocu. Prilikom dovođenja, policija će javnom tužiocu predati izveštaj o razlozima i o vremenu hapšenja. Uhapšeni mora biti poučen o pravima iz člana 69. Stav 1 ovoga zakona.”

“Dana 11. avgusta 2024. godine, ova mera i ovo ovlašćenje policije je primenjeno prema našem kolegi Branku Ivkoviću, pri čemu okolnosti slučaja nisu bile takve da je postojao i jedan razlog za određivanje pritvora iz člana 211 Zakonika o krivičnom postupku, jer se kolega Ivković nije krio i uvek se mogla utvrditi njegova istovetnost, niti je očigledno izbegavao da se pojavi pred organima predistražnog postupka, niti su postojale bilo kakve okolnosti koje bi ukazivale na postojanje opasnosti od bekstva. U slučaju kolege Ivkovića, nisu postojale ni okolnosti koje bi ukazivale da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela, niti su postojale osobite okolnosti koje bi ukazivale da će ometati postupak uticanjem na svedoke, saučesnike ili prikrivače. Takođe, nisu postojale ni okolnosti koje bi ukazivale da će kolega Ivković u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo ili dovršiti pokušano krivično delo ili učiniti krivično delo kojim preti. Takođe se ukazuje da kolegi Ivkoviću na teret nije stavljeno krivično delo za koje je zakonom propisana kazna zatvora preko 10 godina, odnosno kazna zatvora preko 5 godina za krivično delo sa elementima nasilja, niti je presudom prvostepenog suda kolegi Ivkoviću izrečena kazna zatvora od 5 godina ili teža, a da su pri tome način izvršenja ili težina posledice krivičnog dela doveli do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka”, navodi se u saopštenju koje je potpisao predsednik Advokatske komore Šapca, advokat Miloš Mandić.

Upravni odbor Advokatske komore Šapca dalje navodi da se njihovom kolegi, advokatu Branku Ivkoviću, krivičnom prijavom na teret stavlja navodno postojanje osnova sumnje da je učinio krivično delo Izazivanje panike i nereda iz člana 343. stav 2, u vezi sa stavom 1 Krivičnog zakonika, pri čemu se ukazuje da je povodom svega ovoga dana 11. avgusta 2024. godine Ivković pozvan u prostorije Policijske uprave u Valjevu radi pribavljanja informacija od građana. Ukazuje se da se advokat Ivković po tom pozivu odazvao i u svojstvu građanina dao izjavu, nakon kog postupka mu je omogućeno da napusti prostorije PU u Valjevu.

“Nakon svega ovoga, istoga dana je kolega Ivković od strane pripadnika PU u Valjevu u 16.45 časova lišen slobode, jer je prema njemu primenjeno ovlašćenje policije iz napred navedene odredbe sadržane u propisu člana 291. Zakonika o krivičnom postupku. Advokat Branko Ivković je prilikom hapšenja zahtevao da o svemu bude obaveštena Advokatska komora Šapca, na osnovu čega je i došlo do reakcije AK Šapca, jer su se po ovlašćenju predsednika AK Šapca, predstavnici Upravnog odbora odazvali i otišli u prostorije Osnovnog javnog tužilaštva u Valjevu u 19.40 časova, gde je od strane članova UO AK Šapca dežurnom javnom tužiocu, kao i vršiocu funkcije glavnog javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu u Valjevu ukazano na nepostojanje bilo kakvog zakonskog osnova za primenu policijskog ovlašćenja – hapšenja u konkretnom slučaju. Na ovaj način je od strane AK Šapca u datim okolnostima učinjeno sve kako bi se kolegi Ivkoviću omogućilo pravo da se od navoda krivične prijave brani sa slobod”, ističe se.

Advokatska-komora-Sapca
Izvor: www.advokatskakomorasapca.rs

Dalje se kaže da je nakon saslušanja, koje je okončano oko 21 čas, dežurni javni tužilac odlučio da advokata Branka Ivkovića pusti da se brani sa slobode, jer nije našao da postoje razlozi za podnošenje predloga za određivanje pritvora.

“S obzirom da su ovlašćenja policije i ovlašćenja javnog tužioca u Zakoniku o krivičnom postupku veoma precizno definisana, te da su veoma precizno definisani uslovi pod kojima se određeno lice može uhapsiti, a kako u konkretnom slučaju ti uslovi nisu postojali, Advokatska komora Šapca smatra da ovakvo postupanje organa predistražnog postupka predstavlja najpre pretnju svim advokatima, članovima AK Šapca, ali i drugu pretnju koja je daleko opasnija od pretnje svakom advokatu, a radi se o pretnji da upravna vlast na nezakonit način preuzima ovlašćenja koja po Ustavu Republike Srbije i zakonima ove zemlje isključivo pripadaju javnom tužiocu, a radi se o rukovođenju predistražnim i istražnim postupkom. Jedini organ koji je ovlašćen da rukovodi postupkom gonjenja jeste upravo javni tužilac, a policija u tom smislu niti može, niti sme imati bilo kakvog uticaja. AK Šapca ovim saopštenjem ne želi niti da ulazi u dalji tok postupka prema kolegi Ivkoviću, jer se ovaj postupak bez ikakavih problema može sprovesti u redovnoj proceduri bez primene prinudnih mera za obezbeđenje prisustva okrivljenog, što jasno ukazuje i ponašanje kolege Ivkovića pre nego što je primenjeno hapšenje, pa je više nego jasno da je celokupan postupak hapšenja za cilj imao zastrašivanje, što svakako nije postignuto, jer će u svakoj ovakvoj ili sličnoj situaciji, kada se hapšenje kao policijsko ovlašćenje zloupotrebljava, Advokatska komora Šapca reagovati, ne samo na način kako je postupila u slučaju kolege Ivkovića, već će koristiti i sva druga zakonom predviđena sredstva za zaštitu profesionalnog i ličnog integriteta advokata, uključujući u to i obustavu rada”, naglašava se.

Advoktska komora Šapca pozvala je  sve advokate, članove ove komore da pokažu solidarnost sa kolegom Ivkovićem, ali i sa svakim drugim advokatom koji ubuduće bude imao ovakve probleme zbog svog profesionalnog, društvenog ili političkog delovanja.

“Podsećamo da je advokatura slobodna profesija zasnovana na Ustavu Republike Srbije i zakonima, te da svaki advokat ima pravo da slobodno deluje u okviru Ustava i zakona, kao što i državni organi imaju pravo da primenjuju zakonom predviđena ovlašćenja, ali na osnovu uslova koji su predviđeni zakonom. U konkretnom slučaju je od strane PU u Valjevu upravo zloupotrebljeno ovlašćenje radi postizanja određenih političkih ciljeva i mora se reći nije primenjeno u cilju suzbijanja kriminaliteta, već isključivo u cilju zastrašivanja. Ovakvim postupanjem postavio bi se veoma opasan presedan da se pretnjama hapšenjem, bez zakonskog osnova, eventualno utiče i na profesionalno obavljanje advokatske delatnosti i u onim uslovima kada bi upravna vlast za tako nešto imala interese. Na ovaj način AK Šapca želi da skrene pažnju i Advokatskoj komori Srbije i svim ostalim područnim komorama da postoji opasnost da upravna vlast otvoreno rukovodi drugoj grani vlasti. Ova činjenica je opasna za svako društvo i može imati, ukoliko se ne spreči, teške posledice i to ne samo po advokaturu, već i po građane”, upozorila je u saopštenju Advokatska komora Šapc a.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *