Press "Enter" to skip to content

Valjevski muzičari spustili zavesu na 37. Tešnjarske večeri

Tradicionalna manifestacija u okviru Tešnjarskih večeri – Royal Vet Pet Happening, okupio je ove godine na Gradskom trgu veliki broj vlasnika pasa i mačaka koji su učestvovali u revijalnoj izložbi. Iako izložba nije bila takmičarskog karaktera, organizatori Royal Canin Srbija, obezbedili su za troje najlepših ljubimaca Valjeva poklon vaučere u vrednosti od po 10.000 dinara.

royal pet
Foto: grad Valjevo

Pored centralnog događaja učesnici i posetioci su dobili brojne savete o pravilnoj ishrani i nezi pasa i mačaka, savete veterinara o prevenciji i lečenju bolesti.

zdravko
Foto: grad Valjevo

Još jedno izdanje Matične biblioteke „Ljubomir Nenadović“ predstavljeno je na 37. Tešnjarskim večerima. Deset godina nakon smrti našeg sugrađanina Zdravka Rankovića ova ustanova kulture obavila je njegov rukopis „Valjevski kraj u 19. veku“ koji je u prisustvu članova porodice, brojnih prijatelja i poštovalaca Zdravkovog lika i dela predstavljen u okviru manifestacije Zavičajni književni agape.

„Matična biblioteka „Ljubomir Nenadović“ objavila je ovu knjigu kao vid iskazivanja poštovanja i dug Zdravku Rankoviću koji je zaista bio čest gost u Biblioteci, dobar saradnik. Biblioteka je bila njegova druga kuća. U zavičajnom fondu predstavljen je sa svojom reprezentativnom kolekcijom koju nam je ostavio, a ovaj rukopis smo odlučili da objavimo u dogovoru sa porodicom i zahvalni smo što su odlučili da nama ukažu poverenje. Rukopis nije bio zavšen, pa je bila malo neobična okolnost, nismo mogli da se dogovaramo sa autorom. Tim koji je radio na ovoj knjizi bio je veoma posvećen tom poslu. Pored mene, tu je i Slađana Liknić koja je radila lekturu, Josip Gračanin je pomagao Dušanu Arseniću koji je radio prelom i dizajn, a sve u saradnji sa porodicom“, rekla je direktorka Biblioteke Violeta Milošević uz napomenu da ova knjiga predstavlja hronologiju događaja 19. veka Valjeva i valjevskog kraja Osečine, Ljiga, Uba, Mionice…

„To su istraživanja kojima je on posvetio ceo svoj život. Shvatili smo koliko nam te informacije nedostaju i koliko je Zdravko vremena proveo u nekim arhivima kopajući po spisima i mi sad imamo valjevski kraj kao na tacni, ne samo kao putokaz šta se to zaista događalo, nego i kao putokaz za dalja istraživanja svima onima koji budu želeli time da se bave“, istakla je Violeta Milošević, a pored nje na promociji su govorili Radoš Glišić, novinar i urednik, Zdravkov veliki prijatelj i saradnik, Dušan Arsenić, dizajner, a program je vodila Tatjana Manojlović, novinar.

„Zdravko je predstavljao duh Valjeva! Među ljudima koji su negovali taj valjevski duh, a sa kojima sam se ja družio, su Dejan Mijač i Zdravko Ranković. Jedan od nezamenljivih ljudi. Ova knjiga pokazuje da je Zdravko živeo dva veka, a retko se dešava ljudima da žive dva veka i da ga u detalj opisuju. Oni koji nisu ljubitelji čitanja, još kad vide da ovde imaju neki datumi, brojevi, pitaće koga to interesuje i ne kane se da uzimaju te knjige da čitaju. Ova knjiga govori o 19. veku u valjevskom kraju, ali to je slika vremena ovog podneblja celog, ali i cele Evrope, jer kad Zdravko da sliku onoga što se dogodilo u valjevskom kraju, on kroz to daje sliku i onoga što se dogodilo u tom trentku u Evropi, pa i u Americi, dal je neko rođen, umro, išao na put. Ja sam je čitao sa velikim guštom, jer ti otkriva neke stvari koje misliš da znaš, u stvari znaš samo pojedine podatke, a Zdravko ti daje ključni detalj koji je on našao. Zdravko nije objavljivao ništa što nije potpuno provereno. Ono što je on objavio, o tome nikada nećete naći podatak koji može to da demantuje“, otkrio je publici novinar, svojevremeno i urednik Revije Kolubara Radoš Glišić koji je za ovu priliku izdvojio jedan segment knjige, podatak o otvaranju rudnika u valjevskom kraju, blisko aktuelnim temama.

carobna metla
Foto: grad Valjevo

Poslednje večeri Festivala deca su uživala u programu koji su pripremili u udruženju „Anđeli čuvari“, na javnom plesnom času Pinokijeve plesaonice, kao i u predstavi „Čarobna metla“.

Zastavu na 37. Tešnjarske večeri spustili su Valjevci okupljni pod okriljem Centra za negovanje tradicionalne kulture „Abrašević“. Najpopularnije numere iz domaćih filmova i serija odabrane za koncert koji je nazvan „Muzika koju smo voleli’’ izveli su naši sugrađani Mila Pavlović, Jelena Kovačević, Anđela Đurđević, Mirko Đurđević, Srđan Lazić, Goran Nedeljković, Dragan Arsenović uz podršku orkestra CZNTK „Abrašević’’ i sjajnih valjevskih muzičara Lazara Averamovića, Branka Popovića, Uroša Spasojevića i Aleksandra Dragutinovića. Uživali su Valjevci u dobro poznatim pesmama koje su obeležile srpsku kinematografiju, naslovnim numerama popularnih serija i filmova, „Toma“, „Moj rođak sa sela“, „Montevideo“, „Ivkova slava“, „Grlom u jagode“, „Bolji život“, „Srećni ljudi“, „Poslednji krug u Monci“, „Crni bombarder“, „Ni na nebu ni na zemlji“, „Ranjeni orao“ i drugih.

abras
Foto: grad Valjevo

„Hteli smo da obuhvatimo neki period od 40, 50 godina serija i filmova, i mislimo da je repertoar bio za sve generacije. To nam je bio motiv. Smatrali smo da su za Tešnjaske večeri prikladnije domaće teme. Tražili smo neke kopče između numera koje su komponovali Valjevci ili da su serije i filmovi snimani u našem gradu“, otkrio je direktor CZNTK „Abrašević“ Miloš Smiljanić.

B. M.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *