Ski Resort
Divcibare Ski Resort
Divcibare Ski Resort
Početna stranaValjevske vestiPozitivaMladiKulturaSportBlogFoto danaNa kafici saAdresarKontakt
Pratite nas preko Facebook-a  Pratite nas na Twitteru  Rss
Divcibare Ski Resort
Divcibare Ski Resorr

VALJEVSKO BLOGOVARANJE

Reakcija na ponuđenu viziju Grada Valjeva

Objavljen od Aleksandar
Aleksandar
Aleksandar još nije napisana biografija
Korisnik je trenutno offline
na nedelja, 13 septembar 2009
in FILOZOFIRANJE 0 Komentara

Oni koji pišu viziju jednog grada bi pored mudrosti morali da imaju i bar malu dozu hrabrosti kako bi dokument koji prave bio prava vizija i bio podstrek da se ono što u njemu piše i dosegne. Vizija nije i ne sme da bude tek puki opis postojećeg stanja i bleda naznaka želje da se nešto od postojećeg popravi i unapredi. Ona bi morala da bude moto kojim jedan grad krupnim koracima stupa napred.

I to je baš ono što ovoj viziji nedostaje. Hrabrost. Pišemo viziju o tome kako bi naš grad trebalo da izgleda za deset godina, a ono što u njoj piše više liči na nešto što bi već nakon godinu-dve moglo biti ostvareno. Gde je tu onda vizija?

U našoj viziji stoji recimo da će pokrivenost našeg grada signalom mobilne telefonije biti skoro potpuna te 2020. godine. Zar je to vizija za budućnost?  Zar ne bi bilo bolje da stoji da će Valjevo kroz deset godina biti pokriveno signalom besplatnog bežičnog interneta? Kaže se u njoj još da ćemo imati jedan fiksni telefonski priključak na dva stanovnika. Poznato je da broj fiksnih telefonskih priključaka opada sa porastom korišćenja drugih, mobilnih vidova telekomunikacionih sredstava. Opet greška u našoj viziji. Pisci vizije su u njoj mudro predvideli da će „čak“ jedna četvrtina domaćinstava u Valjevu 2020. godine koristiti internet. Ako bude tako, naš grad će tada biti informatička crna rupa na karti Evrope.

Neki od podnaslova vizije obiluju nasilnom duhovitošću koja ničemu ne služi. Šta znači „Na starom smo mestu, iskoristimo ga“? Tu smo gde jesmo. Iseljavati se ne možemo.

Šta znači „Valjevo grad sa vizijom“? Danas svaka iole svesna kompanija ima svoju misiju i viziju. Da ne govorimo o gradovima.  Ova rečenica je smislena baš kao što bi bila i ova „Valjevo grad sa ulicama“.

U našoj viziji još stoji i nešto što je čak u neskladu sa Ustavom Republike Srbije. Piše, naime, da je Valjevo „grad mladosti i lepote“. Šta sa onima koji nisu „mladi i lepi“? Zar se to ne zove diskriminacija? I sve to u uvodnom pasusu naše vizije.

No, jezičke začkoljice su najmanji problem naše vizije. U njoj gotovo da nema jasnog usmerenja kuda to želimo da idemo. Nema čak ni pomena jednog od glavnih prioriteta naše države – ulaska u EU. Prema našoj viziji Srbija te 2020. godine, ili neće biti članica EU, ili će možda i sama EU tada prestati da postoji, te je mi stoga ne tretiramo kao važnu činjenicu. Zašto je EU važna za ovu viziju? Pa, zato što se iz evropskih fondova finansiraju brojni projekti čiji korisnici su baš lokalne samouprave širom EU. Nama to izgleda nije važno. Mi se takvim stvarima nećemo baviti.

U svetu u kojem se gradovi jasno određuju kako žele da izgledaju i trude se da budu različiti od ostalih kako bi privukli kapital i osigurali sigurnu budućnost, mi smo ponudili bledu sliku nečega što bi mogao da bude naš grad 2020. godine. Mi ćemo od svega po malo. Za svaki slučaj. Malo bismo da budemo industrijski centar. Malo bismo da se bavimo poljoprivredom, malo turizmom, malo ovim, malo onim.. Da li znamo po čemu želimo da budemo poznati i priznati te 2020. godine? Da li znamo šta bi trebalo da bude prva asocijacija na pomen našeg grada za deset godina? Da li nam naša vizija daje neki predlog s tim u vezi? Na žalost, odgovor je negativan. Jasnih prioriteta nema.

Stiče se utisak da je ovu viziju pisala pomalo uštogljena činovnička ruka, nenavikla na mogućnost da se u ispunjavanju nekog zadatka može koristiti i kreativnost. O praćenju svetskih trendova da i ne govorimo.

Uzmemo li u obzir tradiciju našeg kraja, kao i globalne razvojne tendencije predlažem sledeće prioritete koje bi vizija trebalo da sadrži:

  • Privlačenje investicija u nove ideje, nauku, obrazovanje i nove tehnologije u službi održivog razvoja (imperativ budućnosti)
  • Razvoj turizma i usluga uz očuvanje prirodne sredine i ulaganja u kulturne sadržaje (oslanjanje na prirodne resurse, tradiciju, znanje i talenat naših ljudi)
  • Podrška proizvodnji zdrave hrane za izvoz i turističku ponudu našeg kraja (način da se do sada nedovoljno razvijena proizvodnja unapredi)

Ako se pogledaju i rezultati nedavne akcije „101 razlog za ostanak u Valjevu“ Društva istraživača „Vladimir Mandić Manda“ vidi se da oni najčešći razlozi koje su navele mlade Valjevke i mladi Valjevci upravo potpadaju pod ova tri segmenta. Poslušajmo onda one od kojih očekujemo da budu nosioci razvoja našeg grada u budućnosti kako bi za početak ostali u gradu u kojem su rođeni.

Vizija jednog grada mora da  bude hrabra i motivišuća, mora da posluži svrsi da pokrene njegove stanovnike i da im da smernice kuda i kako dalje. Uz primedbe koje sam već izneo dodajem i jedan predlog kako bi mogla da izgleda skraćena verzija vizije našeg grada.

Vizija Valjeva

Valjevo – grad novih znanja i visokih tehnologija posvećen održivom razvoju.

Valjevo – kulturni i turistički centar očuvane prirode i kreativnih sadržaja.

Valjevo – regionalni centar proizvodnje zdrave hrane.

Valjevo je grad u kojem se stvaraju i koriste nova znanja i tehnologije, grad koji ume da čuva ali i mudro upotrebljava svoje prirodne resurse, grad koji uspešno koristi prednosti članstva Srbije u Evropskoj uniji, grad ponosan na svoje istorijsko i kulturno nasleđe koje vidi kao osnovicu za razvoj novih ideja za svoju kulturnu i turističku ponudu, regionalni centar proizvodnje zdrave hrane, grad koji podstiče kreativnost i marljivost svojih stanovnika, stvara im uslove za uspeh i u kojem se na svakom koraku vidi njihov entuzijazam i pozitivna energija.

Imati viziju znači biti zagledan u budućnost, postavljati samo naizgled nemoguće ciljeve ali i znati kako ih ostvariti. Plašljivi ljudi nemaju viziju. Oni uglavnom žive u strahu od sadašnjice, a budućnost je za njih samo još jedan strah više.

Hrabri ljudi se ne plaše da pred sebe postavljaju velike ciljeve. Mudri ljudi znaju kako da ih i ostvare. Verujem da u Valjevu žive i hrabri i mudri ljudi, spremni i sposobni da svoj grad povedu u bolju budućnost. Za početak bi, verujem, mogli da napišu bolju viziju svog grada.

Aleksandar Đukić

 

 

Ključne reči: Nema ključnih reči

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osveži


 
 

BIOSKOP 85 od 23 - 29. januara 2020.
   VREME JE ZA SANKANJE, sinhronizovano 23. i 24. januar u 17.30h 25. i 26. januar...
Detaljnije o programu

 Valjevo - Lajkovac - Beograd
05;  06;  07;  08;  09;  10;  11.15;  12;  14.15;  15.45;  18;

Valjevo - Ub - Beograd
05.30;  06.45;  7.45;  09; 10;  12.30;  13.30;  14.30;  16; 17;  16.50;  18;  19;

Valjevo - Novi Sad

07; 10.;  12.45 (izuzev nedeljom),  18.50;

Valjevo - Niš

16;  17.30

Valjevo - Kragujevac
08;  16;
 
Autobuska stanica Valjevo 014/221482
Evropa bus 014/232 128

TAKSI PREVOZ U VALJEVU / TAXI STANICE

ALKO taxi  014/ 243 003 
HALO taxi  014/ 290 029
KULA taxi  014/ 290 290  
MAXI taxi   014/ 222 111  
PATAK taxi   9701
PINK taxi   014/ 29 29 29
RAVNOGORAC taxi  9704 
RADIO MOBIL taxi  014/ 215 000  
VALJEVO taxi  9702

Valjevo-Beograd Centar (Prokop)
4,35;  06,00;  09,06;  12,27;  17,007;  19,59;

Valjevo-Beograd
05,04;  18,24;

Valjevo-Bar
10,47;  22,48;

Železnička stanica Valjevo   014/221697

 
Staro Valjevo

Divcibare Ski Resort
2012 © Akter Design | Pravila korišćenja